Triad Magnetics AEU65-120
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AEU65-120
Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AEU65-120 PDF
Price is not available, please RFQ
AEU65-120 Tech Specifications
  • Series:AEU65
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5.4A
  • Power (Watts):65W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:81%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.33" L x 3.07" W x 1.38" H (110.0mm x 78.0mm x 35.0mm)