Aras Power Technologies ARFS-1511-1200
Manufacturer :
Aras Power Technologies
Mfr. Part # :
ARFS-1511-1200
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ARFS-1511-1200 PDF
Price is not available, please RFQ
ARFS-1511-1200 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Open Frame
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):12.5A
  • Power (Watts):150W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Efficiency:90%
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.08" H (127.0mm x 76.2mm x 27.4mm)