Carlo Gavazzi SPD242401B
Mfr. Part # :
SPD242401B
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
DataSheet
SPD242401B PDF
Price is not available, please RFQ
SPD242401B Tech Specifications
  • Series:SPD (240W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):240W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:89%
  • Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.59" L x 3.29" W x 4.90" H (116.6mm x 83.5mm x 124.5mm)