Carlo Gavazzi SPD241002
Mfr. Part # :
SPD241002
Description
AC/DC CONVERTER 24V 101W
DataSheet
SPD241002 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD241002 Tech Specifications
  • Series:SPD (100W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:340 ~ 575 VAC (2 Phase), 480 ~ 820 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):4.2A
  • Power (Watts):101W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:87%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 2.13" W x 3.54" H (114.0mm x 54.0mm x 90.0mm)