Carlo Gavazzi SPD242401CB
Mfr. Part # :
SPD242401CB
Description
AC/DC CONVERTER 24VDC 240W
DataSheet
SPD242401CB PDF
Price is not available, please RFQ
SPD242401CB Tech Specifications
  • Series:SPD (240W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:88 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):240W
  • Applications:Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:93%
  • Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.56" L x 2.52" W x 4.90" H (115.8mm x 64.0mm x 124.5mm)