Carlo Gavazzi SPDC242401
Mfr. Part # :
SPDC242401
Description
AC/DC CONVERTER 240W 24VDC
DataSheet
SPDC242401 PDF
Price is not available, please RFQ
SPDC242401 Tech Specifications
  • Series:SPDC (240W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):240W
  • Applications:Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:94%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 1.77" W x 4.88" H (114.0mm x 45.0mm x 124.0mm)