Triad Magnetics AWSP100-24
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
AWSP100-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AWSP100-24 PDF
Price is not available, please RFQ
AWSP100-24 Tech Specifications
  • Series:AWSP100
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:88 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):4.2A
  • Power (Watts):100W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:84%
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:7.83" L x 3.86" W x 1.65" H (199.0mm x 98.0mm x 42.0mm)