Triad Magnetics WAU160-750T
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
WAU160-750T
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 16V 750MA
Catalog
AC AC Wall Adapters
DataSheet
WAU160-750T PDF
Price is not available, please RFQ
WAU160-750T Tech Specifications
  • Series:WAU160
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Region Utilized:North America
  • Form:Wall Mount
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:120VAC
  • Voltage - Output:16VAC
  • Current - Output (Max):750mA
  • Power (Watts):12 W
  • No Load Power Consumption:210mW (Max)
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:Level VI
  • Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Size / Dimension:1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)