Triad Magnetics WAU090-1200T-S
Mfr. Part # :
WAU090-1200T-S
Description
AC/AC WALL MNT ADPTER 9VAC 1A
DataSheet
WAU090-1200T-S PDF
Price is not available, please RFQ
WAU090-1200T-S Tech Specifications
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:120VAC
  • Voltage - Output:9VAC
  • Current - Output (Max):1.2A
  • Power (Watts):12 W
  • No Load Power Consumption:210mW (Max)
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:83%
  • Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Output Connector:Screw Terminal
  • Size / Dimension:1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)