Aimtec AM1LS-2412DH30-NZ-SBN
Mfr. Part # :
AM1LS-2412DH30-NZ-SBN
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
DataSheet
AM1LS-2412DH30-NZ-SBN PDF
Price is not available, please RFQ
AM1LS-2412DH30-NZ-SBN Tech Specifications
  • Series:AM1LS-(J)NZ (1W)
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input (Min):21.6V
  • Voltage - Input (Max):26.4V
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-12V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):42mA, 42mA
  • Power (Watts):1 W
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Efficiency:82%
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:10-SMD Module, 6 Leads
  • Size / Dimension:0.60" L x 0.33" W x 0.30" H (15.2mm x 8.3mm x 7.6mm)