Aimtec AM1L-0505SH30-NZTR
Mfr. Part # :
AM1L-0505SH30-NZTR
Description
DC DC CONVERTER 5V 1W
DataSheet
AM1L-0505SH30-NZTR PDF
Price is not available, please RFQ
AM1L-0505SH30-NZTR Tech Specifications
  • Series:AM1L-NZ (1W)
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):4.5V
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output 1:5V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):200mA
  • Power (Watts):1 W
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Efficiency:70%
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:12-SMD Module, 10 Leads
  • Size / Dimension:0.60" L x 0.30" W x 0.26" H (15.2mm x 7.5mm x 6.5mm)