Aimtec AM15EW-2415SIZ
Mfr. Part # :
AM15EW-2415SIZ
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
DataSheet
AM15EW-2415SIZ PDF
Price is not available, please RFQ
AM15EW-2415SIZ Tech Specifications
  • Series:AM15EW-IZ (15W)
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):9V
  • Voltage - Input (Max):36V
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):1A
  • Power (Watts):15 W
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:84%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
  • Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)