Aimtec AM20CW-2412S-FZ-K
Manufacturer :
Aimtec
Mfr. Part # :
AM20CW-2412S-FZ-K
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM20CW-2412S-FZ-K PDF
Price is not available, please RFQ
AM20CW-2412S-FZ-K Tech Specifications
  • Series:AM20CW-FZ (20W)
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):9V
  • Voltage - Input (Max):36V
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):1.67A
  • Power (Watts):20 W
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:90%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:6-DIP Module
  • Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)