Aimtec AM30K-4812SIZ
Manufacturer :
Aimtec
Mfr. Part # :
AM30K-4812SIZ
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM30K-4812SIZ PDF
Price is not available, please RFQ
AM30K-4812SIZ Tech Specifications
  • Series:AM30K-IZ (30W)
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):36V
  • Voltage - Input (Max):75V
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):2.5A
  • Power (Watts):30 W
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:88%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:7-DIP Module, 6 Leads
  • Size / Dimension:2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)