Aimtec AM10C-2415S-NZ
Manufacturer :
Aimtec
Mfr. Part # :
AM10C-2415S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM10C-2415S-NZ PDF
Price is not available, please RFQ
AM10C-2415S-NZ Tech Specifications
  • Series:AM10C-NZ (10W)
  • Package:BulkTube
  • Part Status:Active
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):18V
  • Voltage - Input (Max):36V
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):660mA
  • Power (Watts):10 W
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:Remote On/Off
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:88%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
  • Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)