MEAN WELL SPA02B-15
Manufacturer :
MEAN WELL
Mfr. Part # :
SPA02B-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SPA02B-15 PDF
Price is not available, please RFQ
SPA02B-15 Tech Specifications
  • Series:SPA02 (2W)
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Isolated Module
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):18V
  • Voltage - Input (Max):36V
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):133mA
  • Power (Watts):2 W
  • Voltage - Isolation:1 kV
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:Remote On/Off, OCP, SCP
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:80%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:8-SIP Module, 7 Leads
  • Size / Dimension:0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)