Aimtec AME40-24DMAZ
Manufacturer :
Aimtec
Mfr. Part # :
AME40-24DMAZ
Description
AC/DC CONVERTER
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AME40-24DMAZ PDF
Price is not available, please RFQ
AME40-24DMAZ Tech Specifications
  • Series:AME40-MAZ (40W)
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-24V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):835mA, 835mA
  • Power (Watts):40 W
  • Applications:ITE (Commercial), Medical
  • Features:Universal Input
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:79%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:5-DIP Module
  • Size / Dimension:3.56" L x 2.48" W x 1.18" H (90.5mm x 63.0mm x 30.0mm)