Aimtec AMEL10-1215DMAZ
Mfr. Part # :
AMEL10-1215DMAZ
DataSheet
AMEL10-1215DMAZ PDF
Price is not available, please RFQ
AMEL10-1215DMAZ Tech Specifications
  • Series:AMEL10-MAZ (10W)
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:15V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):250mA, 330mA
  • Power (Watts):8 W
  • Applications:ITE (Commercial), Medical
  • Features:Universal Input
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Efficiency:76%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:5-DIP Module
  • Size / Dimension:2.22" L x 1.21" W x 0.99" H (56.5mm x 30.9mm x 25.1mm)