Aimtec AME15-15DMAZ
Mfr. Part # :
AME15-15DMAZ
DataSheet
AME15-15DMAZ PDF
Price is not available, please RFQ
AME15-15DMAZ Tech Specifications
  • Series:AME15-MAZ (15W)
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-15V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):500mA, 500mA
  • Power (Watts):15 W
  • Applications:ITE (Commercial), Medical
  • Features:Universal Input
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Efficiency:83%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:6-DIP Module, 5 Leads
  • Size / Dimension:2.56" L x 1.83" W x 0.83" H (65.0mm x 46.5mm x 21.0mm)