Cita Technologies BPH-0.5-14-50
Manufacturer :
Cita Technologies
Mfr. Part # :
BPH-0.5-14-50
Description
AC-DC CONVERTER 1/2W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
BPH-0.5-14-50 PDF
Price is not available, please RFQ
BPH-0.5-14-50 Tech Specifications
  • Series:BPH 0.5 (0.5W)
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input:100 ~ 375 VAC
  • Voltage - Output 1:14V
  • Voltage - Output 2:5V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):28mA, 36mA
  • Power (Watts):572 mW
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
  • Efficiency:70%
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:7-DIP Module
  • Size / Dimension:1.10" L x 0.92" W x 0.55" H (27.9mm x 23.2mm x 14.0mm)