J.W. Miller / Bourns 3296W-1-101
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
3296W-1-101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3296W-1-101 PDF
Price is not available, please RFQ
3296W-1-101 Tech Specifications
  • Series:Trimpot® 3296 - Sealed
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Resistance:100 Ohms
  • Power (Watts):0.5W, 1/2W
  • Tolerance:±10%
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Number of Turns:25
  • Adjustment Type:Top Adjustment
  • Resistive Material:Cermet
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination Style:PC Pins
  • Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)