Citizen Electronics Co., Ltd. CLL130-0101C1-65AM1J1
Manufacturer :
Citizen Electronics Co., Ltd.
Mfr. Part # :
CLL130-0101C1-65AM1J1
Description
SMD LED 6500K 80CRI 28.6LM
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
CLL130-0101C1-65AM1J1 PDF
Price is not available, please RFQ
CLL130-0101C1-65AM1J1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Color:White, Cool
  • CCT (K):6500K
  • Flux @ 85°C, Current - Test:-
  • Flux @ 25°C, Current - Test:28lm (Typ)
  • Current - Test:65mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.87V
  • Lumens/Watt @ Current - Test:150 lm/W
  • CRI (Color Rendering Index):80
  • Current - Max:85mA
  • Viewing Angle:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0806 (2016 Metric)
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.033" (0.85mm)