Newhaven Display, Intl. NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Mfr. Part # :
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Description
2.8" IPS TFT WITH CAP TOUCH
Catalog
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Display Type:TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Display Mode:Transmissive
  • Touchscreen:Capacitive
  • Diagonal Screen Size:2.8" (71.12mm)
  • Viewing Area:57.60mm W x 43.20mm H