Newhaven Display, Intl. NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Mfr. Part # :
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFLECTV WHT
DataSheet
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:7.71mm H x 4.20mm W
  • Outline L x W x H:69.00mm x 27.00mm x 13.00mm
  • Viewing Area:45.20mm L x 13.80mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.80mm W x 0.92mm H
  • Interface:Parallel
  • Controller Type:-
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C