Newhaven Display, Intl. NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
Mfr. Part # :
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFLECTV WHT
DataSheet
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3 Tech Specifications
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:7.71mm H x 4.20mm W
  • Outline L x W x H:69.00mm x 27.00mm x 13.00mm
  • Viewing Area:45.00mm L x 13.50mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.80mm W x 0.92mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C