Newhaven Display, Intl. NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3
Mfr. Part # :
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3
Description
LCD MOD 40DIG 20X2 TRANSFLCT WHT
DataSheet
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:40
  • Display Format:20 x 2
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:3.23mm H x 1.85mm W
  • Outline L x W x H:65.00mm x 20.00mm x 8.00mm
  • Viewing Area:48.00mm L x 10.00mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
  • Dot Size:0.33mm W x 0.36mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C