Newhaven Display, Intl. NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Mfr. Part # :
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
DataSheet
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V Tech Specifications
  • Display Mode:Reflective
  • Character Size:7.10mm H x 3.40mm W
  • Outline L x W x H:53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
  • Viewing Area:35.00mm L x 12.60mm W
  • Backlight:Without Backlight
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.60mm W x 0.80mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C