Newhaven Display, Intl. NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Mfr. Part # :
NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:8
  • Display Format:8 x 1
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:7.10mm H x 3.40mm W
  • Outline L x W x H:53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
  • Viewing Area:35.00mm L x 12.60mm W
  • Backlight:LED - Yellow/Green
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.60mm W x 0.80mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C