Newhaven Display, Intl. NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Mfr. Part # :
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSMISV WHT
DataSheet
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:32
  • Display Format:16 x 2
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transmissive
  • Character Size:9.55mm H x 5.20mm W
  • Outline L x W x H:122.00mm x 44.00mm x 13.50mm
  • Viewing Area:99.00mm L x 24.00mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3.3V ~ 5.5V
  • Dot Size:1.00mm W x 1.15mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C