Newhaven Display, Intl. NHD-0208BZ-RN-YBW-33V
Mfr. Part # :
NHD-0208BZ-RN-YBW-33V
Description
LCD MOD 16 DIG 8 X 2 REFLECTIVE
DataSheet
NHD-0208BZ-RN-YBW-33V PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0208BZ-RN-YBW-33V Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:16
  • Display Format:8 x 2
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Reflective
  • Character Size:5.56mm H x 2.96mm W
  • Outline L x W x H:58.00mm x 32.00mm x 13.00mm
  • Viewing Area:38.00mm L x 16.00mm W
  • Backlight:Without Backlight
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.56mm W x 0.66mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C