Newhaven Display, Intl. NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Mfr. Part # :
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 80DIG 20X4 TRANSFLCT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:80
  • Display Format:20 x 4
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:5.15mm H x 2.35mm W
  • Outline L x W x H:79.00mm x 36.00mm x 13.00mm
  • Viewing Area:60.00mm L x 28.00mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.43mm W x 0.60mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C