Newhaven Display, Intl. NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
Mfr. Part # :
NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
DataSheet
NHD-0108CZ-RN-GBW-33V PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108CZ-RN-GBW-33V Tech Specifications
  • Display Mode:Reflective
  • Character Size:7.71mm H x 4.20mm W
  • Outline L x W x H:69.00mm x 27.00mm x 8.50mm
  • Viewing Area:45.20mm L x 13.80mm W
  • Backlight:Without Backlight
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.80mm W x 0.92mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C