Newhaven Display, Intl. NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
Mfr. Part # :
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSFLCT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:32
  • Display Format:16 x 2
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:4.68mm H x 2.21mm W
  • Outline L x W x H:56.00mm x 25.30mm x 5.50mm
  • Viewing Area:45.70mm L x 14.30mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:2.7V ~ 3.3V
  • Dot Size:0.41mm W x 0.55mm H
  • Interface:I²C
  • Controller Type:ST-7032i-OD
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C