Newhaven Display, Intl. NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
Mfr. Part # :
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
DataSheet
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3 Tech Specifications
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:10.75mm H x 6.45mm W
  • Outline L x W x H:84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
  • Viewing Area:64.50mm L x 16.40mm W
  • Backlight:LED - Yellow/Green
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:1.25mm W x 1.30mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C