Newhaven Display, Intl. NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Mfr. Part # :
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 16DIG 8X2 TRANSFLECT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3 PDF
Price is not available, please RFQ
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Characters:16
  • Display Format:8 x 2
  • Character Format:5 x 8 Dots
  • Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
  • Display Mode:Transflective
  • Character Size:4.75mm H x 2.95mm W
  • Outline L x W x H:40.00mm x 35.40mm x 13.50mm
  • Viewing Area:30.40mm L x 13.90mm W
  • Backlight:LED - White
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
  • Interface:Parallel
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C