FERROXCUBE RM5/I-3C96-A100
Manufacturer :
FERROXCUBE
Mfr. Part # :
RM5/I-3C96-A100
Description
RM CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
RM5/I-3C96-A100 PDF
Price is not available, please RFQ
RM5/I-3C96-A100 Tech Specifications
  • Series:*
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Core Type:RM
  • Supplier Device Package:RM 5
  • Material:3C96
  • Diameter:-
  • Inductance Factor (Al):100 nH
  • Tolerance:±3%
  • Gap:Gapped
  • Effective Permeability (µe):74
  • Initial Permeability (µi):-
  • Core Factor (ΣI/A) mm-1:0.935
  • Effective Length (le) mm:23.2
  • Effective Area (Ae) mm²:24.8
  • Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:18.1
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:574
  • Finish:Uncoated
  • Height:10.40mm
  • Length:14.90mm
  • Width:12.30mm