Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FOD814A300
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FOD814A300
Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
FOD814A300 PDF
Price is not available, please RFQ
FOD814A300 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of Channels:1
  • Voltage - Isolation:5000Vrms
  • Current Transfer Ratio (Min):50% @ 1mA
  • Current Transfer Ratio (Max):150% @ 1mA
  • Turn On / Turn Off Time (Typ):-
  • Rise / Fall Time (Typ):4µs, 3µs
  • Input Type:AC, DC
  • Output Type:Transistor
  • Voltage - Output (Max):70V
  • Current - Output / Channel:50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
  • Current - DC Forward (If) (Max):50 mA
  • Vce Saturation (Max):200mV
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:4-DIP (0.300", 7.62mm)