Broadcom 6N138-020E
Manufacturer :
Broadcom
Mfr. Part # :
6N138-020E
Description
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
6N138-020E PDF
Price is not available, please RFQ
6N138-020E Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of Channels:1
  • Voltage - Isolation:5000Vrms
  • Current Transfer Ratio (Min):300% @ 1.6mA
  • Current Transfer Ratio (Max):2600% @ 1.6mA
  • Turn On / Turn Off Time (Typ):1.6µs, 10µs
  • Rise / Fall Time (Typ):-
  • Input Type:DC
  • Output Type:Darlington with Base
  • Voltage - Output (Max):7V
  • Current - Output / Channel:60mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.4V
  • Current - DC Forward (If) (Max):20 mA
  • Vce Saturation (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)