RICOH Electronic Devices Co., LTD. RH5RL31AA-T1-FE
Manufacturer :
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
Mfr. Part # :
RH5RL31AA-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 3.1V 50MA SOT89-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RH5RL31AA-T1-FE PDF
Price is not available, please RFQ
RH5RL31AA-T1-FE Tech Specifications
  • Series:Rx5RL
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.06V @ 1mA
  • Current - Output:50mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C