Torex Semiconductor Ltd. XC6702DA81PR-G
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Mfr. Part # :
XC6702DA81PR-G
Description
IC REG LIN 10.8V 300MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
XC6702DA81PR-G PDF
Price is not available, please RFQ
XC6702DA81PR-G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):36V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):10.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.81V @ 100mA
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):90 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:65dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)