Roving Networks / Microchip Technology MCP1812BT-025/7QX
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MCP1812BT-025/7QX
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4UQFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MCP1812BT-025/7QX PDF
Price is not available, please RFQ
MCP1812BT-025/7QX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 300mA
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):0.5 µA
  • Current - Supply (Max):220 µA
  • PSRR:50dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)