STMicroelectronics L78L15ACZ-TR
Mfr. Part # :
L78L15ACZ-TR
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
DataSheet
L78L15ACZ-TR PDF
Price is not available, please RFQ
L78L15ACZ-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):35V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):15V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):6 mA
  • Current - Supply (Max):6.5 mA
  • PSRR:39dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C