Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MC78M12CDT
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MC78M12CDT
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC78M12CDT PDF
Price is not available, please RFQ
MC78M12CDT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):35V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:80dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C