Roving Networks / Microchip Technology MIC29201-12BU TR
Mfr. Part # :
MIC29201-12BU TR
Description
IC REG LINEAR 12V 400MA TO263-5
DataSheet
MIC29201-12BU TR PDF
Price is not available, please RFQ
MIC29201-12BU TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.75V @ 400mA
  • Current - Output:400mA
  • Current - Quiescent (Iq):300 µA
  • Current - Supply (Max):12 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C