Texas Instruments LP2951ACMMX-3.3
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP2951ACMMX-3.3
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8VSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LP2951ACMMX-3.3 PDF
Price is not available, please RFQ
LP2951ACMMX-3.3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Adjustable (Fixed)
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.235V (3.3V)
  • Voltage - Output (Max):29V
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):120 µA
  • Current - Supply (Max):14 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)