Texas Instruments LM1117IMPX-3.3
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM1117IMPX-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM1117IMPX-3.3 PDF
Price is not available, please RFQ
LM1117IMPX-3.3 Tech Specifications
  • Series:LM1117-3.3
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):5 mA
  • Current - Supply (Max):10 mA
  • PSRR:75dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C