Texas Instruments TL750M05CKTPRG3
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TL750M05CKTPRG3
Description
IC REG LIN 5V 750MA 2POWERFLEX
DataSheet
TL750M05CKTPRG3 PDF
Price is not available, please RFQ
TL750M05CKTPRG3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 750mA
  • Current - Output:750mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:55dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C