Texas Instruments LM2937ET-10
Mfr. Part # :
LM2937ET-10
Description
IC REG LINEAR 10V 500MA TO220-3
DataSheet
LM2937ET-10 PDF
Price is not available, please RFQ
LM2937ET-10 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):10V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1V @ 50mA
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):2 mA
  • Current - Supply (Max):20 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C