Roving Networks / Microchip Technology MIC5259-2.8BML-TR
Mfr. Part # :
MIC5259-2.8BML-TR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6MLF
DataSheet
MIC5259-2.8BML-TR PDF
Price is not available, please RFQ
MIC5259-2.8BML-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.55V @ 300mA
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):150 µA
  • Current - Supply (Max):250 µA
  • PSRR:65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C