Texas Instruments LP2985ITL-3.3/NOPB
Mfr. Part # :
LP2985ITL-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5DSBGA
DataSheet
LP2985ITL-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP2985ITL-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):95 µA
  • Current - Supply (Max):2.5 mA
  • PSRR:45dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C